Friday, June 06, 2014

Up in the Air!
Kapadokya’da balona binmedik ancak son sabah erkenden kalkıp tepede yerimizi aldık. Balonların hazırlanışını ve tek tek gökyüzüne süzülüşlerini izledik. Muhteşem bir şey göreceğimi biliyordum ama bunu canlı yaşamak açıkçası muhteşemden de öteydi. Orada geçirdiğimiz her gün erkenden kalkıp bu güzelliği birden fazla kere yaşamadığım için pişman olduğumu itiraf etmeliyim. Kapadokya’ya gideceklere tavsiyem Göreme’de kalmaları ve özellikle Sunset Point isimli tepeden balonları izlemeleri.  Giz’in balonlarla çocuklar kadar şen karelerinden keyif almanız dileğiyle ;)


We didn’t take a hot air balloon tour but we woke up early took our place on the sunset point and watched the ballons getting ready for their flights and rising up in the air one by one. I knew that I was going to see something spectacular but living it was beyond spectacular. I should confess that I regret for not waking up early every morning and live that beauty more than once. For the ones who are going to see Cappadocia, I strongly advice them to stay in Göreme and watch the balloons from the sunset point. 
Wearing, Zara jean shorts / Yargıcı blouse & necklace / Chanel ballerinas / Vintage ethnic bag (from Barcelona) / H&M cardigan / Little Soho bracelet / Glashütte vintage watch

4 comments:

 1. amazing pics!!!

  http://thefashionprincessblog.blogspot.it/

  ReplyDelete
 2. I wish I will go there one time

  ReplyDelete
 3. giz, fotoğraflar HARİKA!!! :)

  ReplyDelete
 4. Ne kadar keyifli kareler.. Enerjin ekran karesinden bana da bulaştı. Harikasınız.

  Sevgiler :)

  ReplyDelete